Po internete koluje nebezpečný HOAX – ,,Rada čínskeho profesora, ako zabrániť následkom po mŕtvici, “ tomuto postupu sa vyvarujte

1822
roza/bigstock.com

[nextpage title=“1″ ]

Táto dezinformácia, ktorú vám dnes priblížime koluje pod názvom „Rada čínského profesora – ako zabrániť následkom po mŕtvici“ takýmto šarlatánskym manipuláciam sa radšej vyhnite.

Čo je to mŕtvica?
Mŕtvica, inak nazývaná aj cievna mozgová príhoda, je stav, pri ktorom je prerušený krvný tok do mozgu, čo môže viesť k dvom prípadom. Prvým je, že mozgové tkanivo zostane nedokrvené, naopak druhým je, že toto tkanivo zakrváca. Je to veľmi závažné ochorenie, ktoré postihuje takmer trištvrte obyvateľstva.

Ako ju spoznať?
Mŕtvica nastane ihneď, je to iba niekoľko sekúnd a môže skončiť dokonca až smrťou. Ovplyvňuje ju vek, či genetika. Jej prejavy môžu byť rôzne. Veľmi často prichádza vo forme slabosti, zahmlenia zraku alebo ju môže sprevádzať hluk v ušiach. Medzi tie horšie príznaky patrí napríklad porucha reči, tŕpnutie, ochrnutie a paralýza.

Ako pomôcť?
Najdôležitejšie je zostať pokojný. S horúcou hlavou a panikou sa nedá pomôcť nikomu. Okamžite treba zavolať záchranku. Do telefónu nadiktovať, čo najpresnejšie informácie a dodržovať postup, ktorý dispečer povie.

Článok pokračuje na druhej strane:

[/nextpage]

[nextpage title=“2″ ]

Christian Horz/bigstock.com

Podobné dezinformácie nájdete na rôznych konšpiračných weboch: TÝMTO SA URČITE NERIAĎTE!

,,Život môže zachrániť obyčajná ihla! Predtým než sa s ňou k pacientovi priblížite je podstatné tento nástroj vydezinfikovať. Stačí ak ňou poprepichujete brušká na prstoch rúk. Ihlu bodnite, čo najbližšie k nechtu a uistite sa, že rana začne krvácať, poprípade bruško stláčajte dokým neuvidíte krv. Ak nepomôže ani to, pokožku prepichnite opäť. Pokiaľ má tento človek aj zovreté pery, masírujte mu ušné lalôčiky, aby sa mu rozprúdila krv v tele. V prípade, že to nepomáha a pery majú stále rovnaký tvar opäť použite ihlu, s ktorou ušný lalôčik prepichnete tak, aby vyšla krv.“

Vyjadrenie odborníka alebo zainteresovanej osoby: Stanovisko lékaře ZZS
„Rada čínského profesora – jak zabánit následkům mozkové mrtvice“ patří nejen mezi hloupé, ale zároveň i nebezpečné HOAXy

Mozková mrtvice, ať už způsobená ucpáním cévy v mozku, a nebo naopak prasknutím mozkové cévy a krvácením do okolní tkáně (tedy rozhodně ne nějakým „pozvolným přerušováním cév“, jak se píše v mailu), patří mezi závažné akutní stavy, kde o následcích pro pacienty v řadě případů rozhodují řádově minuty, maximálně desítky minut. Pokud má mít pacient naději na uzdravení, měl by se dostat do odborné a velmi intenzivní péče.

Popsaný postup je tedy možné označit nejen jako šarlatánství středověkého typu, ale hlavně jako jednoznačně škodlivý v tom, že výslovně varuje před cestou do nemocnice právě v době, kdy jsou následky mrtvice – alespoň v některých případech – ještě řešitelné.

Dovolil bych si v této souvislosti upozornit, že ani při poskytování první pomoci není možné vymýšlet úplné nesmysly. Určitá volnost je samozřejmě možná a v naprosté většině případů platí, že je lepší poskytnout „aspoň nějakou“ první pomoc, než žádnou, ale úplně bezbřehým způsobem to opravdu nejde. I postižený má svá práva a při použití popsaného postupu aby byl „zachránce“ zcela reálně vystavený riziku trestního stíhání pro ublížení na zdraví z nedbalosti.

MUDr. Ondřej Franěk
Zdravotnická záchranná služba

informácie prebráte z webovej stranky : hoax.cz

Mohlo vy vás zaujímať: Príznaky, ktoré vám napovedia, či máte nábeh na mrtvicu. Nepodceňujte ich

Neprehliadnite: Odhalené. Toto sa deje s ľudským telom 30 sekúnd pred smrťou.

 [/nextpage]

CEZhoax.cz
ZDROJnoviny.sk
ZDIEĽAŤ